Kadınların Güzellik Uğruna Yaptığı 7 Kusurlu Hareket

 

Kadınlar çok uzun yıllardır güzellik uğrana olmadık şeyleri deniyor. Hem harcanan zaman hem de güzelliğe akıtılan para acaba amacına ulaşıyor mu? Peki güzelleşirken er zaman doğru şeyler mi yapılıyor? yoksa hatalarımız, yanlışlarımız var mı? Zararları nelerdir? Mayasante Polikliniğinden Medikal Estetik Hekimi Dr. Devrim Gürsoy en fazla yapılan hataları anlatıyor.

1) Gazetelerin ve dergilerin önerilerini dikkate alarak rejime başlamak çok yanlış!

Günümüzün trend zayıflama önerileri gazete ve dergilerde çok fazla yer alsa da diyet kişiye özel hazırlanan beslenme tablosu ile olur. Doktorun rejim programı bitsede hastayı kendi başına bırakmayan düzenli aralıklarla doktora görünmesini sağlayan bir program olmalı. Ve verilen kiloların tekrar alınmasını engelleyecek koruma yöntemleri içermeli.

2) Ünlüler ekol alınarak onlara benzemek için botoks ya da dolgu yaptırmak yanlış.

Botoks ve dolgu işlemlerinin mutlaka alanında uzman hekimlere yaptırılması gerekir. Ayrıca merkez seçimine de dikkat edilmeli ve daha önceden yaptıranların sonuçla ilgili paylaşımları incelenmeli. Yüz anatomisine uygun olarak yaptırılmalı. aksi halde sonuç hasta beklentisinin dışında donuk, mimiksiz ve doğal olmayan bir şekilde olabilir. Doğal güzel ve estetik bir görünüm için her zaman kişi kendi yüz tipine uygun olanı yaptırmalı.

3) Düşük fiyatlı ve kalitesiz ürünler kullanmadan kaçınılmalı. Bunların cazibesine kapılarak kullanmak yanlış.

Herhangi bir işlem yaptıracaksanız maliyetine önem verebilirsiniz ama bu öncelikli kriteriniz olmamalı. eğer ucuz olsun düşüncesiyle halk arasında merdiven altı şeklinde tabir edilen yerlere giderseniz güzelleşeyim derken aksine bir sonuç alabilirsiniz. Güzelleşme ya da zayıflama uygulamalarının yapıldığı merkezlerde mutlaka konusunda uzman doktorların bulunmasına dikkat edilmeli.

4) Şu uygulamayı şu kişide gördüm diyerek aynısını yaptırmak istemek yanlış.

Hasta ne istediğini bilerek muayeneye gelmeli ve bu uygulamaya gerçekten ihtiyacı olup olmadığını uzman doktorla birlikte vermeli. Bu şekilde doktorunuz yaş, cilt tipi, yüz şekli ve kilo gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en doğru önerileri verecektir.

5) Her şeyin büyük ve çok olanı güzeldir şeklinde düşünmek yanlış.

Bütüne uyumlu dokunuşlar kişileri güzelleştirdiğinden uygulama ve sonuçları bakımından hastayı bilgilendirmek gerekir. Uygulamanın tipi, miktarı ve uygulama bölgeleri netleştirilmeli. Abartılı ve uygun olmayan dozlarda uygulamalardan kaçınılmalıdır. Zira en iyi medikal estetik uygulama dışından bakıldığında güzelliğin sebebi anlaşılmamalı.

6) Güneş koruyucu kullanmadan güneşlenmek çok yanlış. 

Güneş koruyucu kullanımı cildin yaşlanma ve lekelenmeleri konusunda en temel önlemlerin başında gelir. Kişinin cilt özelliğine uygun güneş koruyucu er üç saatte bir tekrar cilde uygulanmalı ve faktöriyeli yüksek olanı kullanılmalıdır. Bu şekilde bir uygulamayla ciltte leke oluşumunun önüne geçilmiş olunacak ve yaşlanma geciktirilecektir. Ayrıca böylelikle lazer ışınlarıyla leke sildirme çok daha hızlı ve kolay sonuç verecektir.

7) Operasyon sonrası oluşacak komplikasyonları öğrenmemek yanlış. 

Uygulama sonunda oluşabilecek geçici afif kızarıklık gibi ihtimallerin oluşabileceği önceden hastalara anlatılmalı sürpriz yaşanmaması için yeterli bilgilendirme yapılmalıdır.

Kadınların güzellik uğruna herşeye katlanabileceğini biliyoruz. Fakat sonuçlarının istedikleri gibi olması için bu yanlışlara düşmemeleri konusunda bilglendirme yapması bizden. Daima güzel kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir